اخبار, تکنولوژی

متاورس و آینده عینک های واقعیت افزوده

متاورس چیست ؟

 

مدت کوتاهی می گذرد از زمانی که مارک زاکربرگ، موسس شرکت فیس بوک، اعلام کرد که عنوان تجاری این شرکت از این پس متاورس خواهد بود.

زاکربرگ، اعلام کرد که هدف اصلی متاورس تبدیل فضای مجازی به محیط زیبا و جذاب است تا به کمک عینک های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) به شما این امکان داده شود که به راحتی و با در اختیار داشتن همه برنامه هایی که نیاز دارید بتوانید با دوستان و همکارانتان در ارتباط باشید و طرح‌ها و ایده های آنها را ببینید.

متاورس چیست و چرا باید مورد توجه قرار گیرد؟

متاورس (Metaverse) که در لغت از دو واژه “مِتا-Meta” به معنی فراتر و “یونیورس-Universe” به معنی جهان تشکیل شده، معنای لغوی کلی آن “فراتر از جهان” می باشد.

متاورس، نخستین بار در کتاب سقوط برفی هواپیما (Snow Crash) نیل استیفنسون (Neal Stephenson) در سال 1992 میلادی مطرح شد که در این کتاب، این اصطلاح به همگرایی واقعیت فیزیکی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در یک فضای آنلاین اشتراکی اشاره دارد.

در واقع متاورس شبکه ‌گسترده ای از فضاهای مجازی همیشه فعال و آنلاین است که افراد می توانند در قالب آواتار مخصوص به خودت و به کمک عینک ‌های واقعیت افزوده با افراد و محیط دیجیتالی اطراف ارتباط برقرار کنند، در این محیط امکان انتقال ارز های دیجیتال وجود خواهد داشت و حتی افراد در هر طبقه‌ی اجتماعی که هستند می توانند به کمک ارزهای دیجیتال زمین بخرند و هر چیزی را که در تصور دارند، زندگی کنند.

زاکربرگ، معتقد است با همه گیر شدن این فناوری دیگر نیازی به گوشی های موبایل، تلوزیون و دستگاه های پخش موسیقی نخواهید داشت زیرا متاورس تمام این امکانات را در اختیار شما قرار خواهد داد. واقعیت افزوده (AR)،  این قابلیت را به شما می دهد که هر جای خانه صفحه واتساپ شما باشد. می توانید با دوستان و اقوامتان سر یک میز با هم باشید و باهم ورزش و یا بازی کنید.

در ادامه کلیپ کوتاهی می بینیم که نشان میدهد فناوری واقعیت افزوده چگونه میتواند در زندگی روزانه ما تاثیرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *